تاریخچه

انجمن "بازی های رایانه ای" از مرداد ماه سال 1385 و با موافقت سازمان تربیت بدنی وقت به عنوان یکی از انجمن های تحت پوشش فدراسیون ورزش های همگانی متشکل از کمیته بازی های رایانه ای و کمیته بازی های کنسول شکل گرفت. در سال 1392 و با بررسی های صورت گرفته توسط  کارشناسان وزارت ورزش و جوانان مقررشد:کمیته ورزش های رادیو کنترل و کمیته رباتیک نیز با توجه به سنخیت موضوعی با امور الکترونیک و همچنین زمینه های مسابقاتی متنوعی که دارند، به کمیته های تحت پوشش این انجمن افزوده شوند و نام این انجمن از بازی های رایانه ای به انجمن "بازی ها و ورزش های الکترونیک" تغییر کرد.

کمیته های ورزشی تحت پوشش این انجمن به چهار دسته تقسیم می شوند:

الف -  کمیته بازی های رایانه ای

ب - کمیته بازی های کنسول

ج - کمیته ورزش های رادیوکنترل

د -  کمیته رباتیک

با توجه به کارشناسی صورت گرفته هر یک از کمیته های یادشده امور راهبری و مدیریت رشته های بازی های رایانه ای، بازی های کنسول، ورزش های رادیوکنترل و رباتیک را در زمینه های آموزشی، اجرایی و مسابقاتی برعهده دارند.

در این مدت برای دو کمیته بازی های رایانه ای وبازی های کنسول به دلیل سابقه طولانی وهمچنین وسعت دامنه مخاطبان، زمینه گسترش فعالیت بیشتر مهیا بوده و به تبع آن بستر بروز و ظهور استعدادهای بالقوه فراهم شد و متعاقب آن تیم ملی بازی های رایانه ای جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد تا بازیکنان مستعد و حرفه ای از سراسر کشور فرصت  حضور در مسابقه های جهانی و بین المللی مختلف را پیدا کنند.

از همین رو در این مسیر به کسب مقام هایی نایل آمدند که از آن جمله می توان به عناوین زیر اشاره کرد:  

الف - مقام دوم تیمی دومین دوره مسابقات داخل سالن آسیا - ماکائو سال 2007 میلادی
ب - مقام اول تیمی سومین دوره مسابقات داخل سالن آسیا - ویتنام سال 2009 میلادی
ج- کسب مقام قهرمانی انفرادی مسابقات WCG - چین سال 2013 میلادی
د- کسب مقام قهرمانی انفرادی مسابقات ESWC - فرانسه سال 2014 میلادی

اما در دو کمیته ورزش های رادیوکنترل و رباتیک با توجه به این که بستر فعالیت بنا به دلایل مختلف کمتر مهیا بوده در نتیجه رشد و توسعه این رشته ها به شکل زیرپوستی صورت گرفته البته یکی از دلایل عمده این شکل توسعه یافتگی نیز متنوع و تخصصی بودن رشته های زیرمجموعه درهردو کمیته است به طور مثال برای بخش رادیوکنترل ها که دارای سه زیرگروه زمینی، هوایی و دریایی است، در زیرگروه هوایی امور مربوط به رادیوکنترل های پروازی، نیاز به اخذ مجوز یا گواهینامه پرواز پس از گذراندن دوره های آموزشی هواپیماهای مدل فوق سبک زیر نظر مدرسان سازمان هواپیمایی کشوری دارد که این مهم پس از هماهنگی و ایجاد ارتباط بین دستگاهی امکان پذیر است و با توجه به تلاش های صورت گرفته به زودی کانال ارتباطی بین انجمن و بخش آموزش سازمان هواپیمایی کشوری برقرار می شود و همچنین در بخش رباتیک نیز با توجه به تنوع بسیار زیاد زیرگروه های رشته رباتیک، فعالیت ها در دو بخش ساخت و تولید ربات ها و مسابقات ساماندهی خواهد شد. البته در هر دو کمیته یادشده امور زیربنایی از جمله تهیه و تدوین آیین نامه های اجرایی، مسابقاتی و آموزشی برای دوره های داوری و مربیگری انجام شده است.

متاسفانه در طی مدت فعالیت انجمن در سال های گذشته بنا به دلایلی توجهی به زیرساخت ها نشده برای نمونه درهیچ یک از کمیته های یادشده، داور یا مربی رسمی که در دوره های آموزشی معتبر شرکت کرده و دارای گواهینامه داوری یا مربیگری از فدراسیون وانجمن مربوطه باشند، وجود ندارد وهرآنچه هست نفرات مجربی هستند که در سالیان متمادی به صورت غیررسمی در مسابقات مختلف به قضاوت پرداخته اند.
از این رو یکی از اصلی ترین برنامه های انجمن تربیت و آموزش نیروهای متخصص تعلیم دیده در زمینه های داوری و مربیگری در رشته های تحت پوشش است.

کمیته های اجرایی انجمن

این انجمن برای پیگیری و مدیریت امور اجرایی در کمیته های چهارگانه اصلی، کمیته های اجرایی دارد که عبارتند از:

کمیته های فرهنگی واخلاق، فنی، برنامه ریزی، آموزش، استان ها، مسابقات، بازیکنان داوران و مربیان، اقتصادی، نظارت و ارزیابی عملکرد، استعدادیابی، بین الملل، روابط عمومی اطلاع رسانی و رسانه ای

عضویت در سازمان های بین المللی

کمیته بازی های رایانه ای و کمیته بازی های کنسول دارای فدراسیون جهانی مستقل هستند که از سال 2008 تشکیل شده و مقر اصلی آن در کشور کره جنوبی است. تعداد 45 کشور جهان در آن عضویت رسمی دارند. جمهوری اسلامی ایران نیز با پیگیری های بسیار سرانجام در سال 2014 به صورت رسمی به عضویت این فدراسیون جهانی (INTERNATIONAL ELECTRONIC SPORTS FEDERATION)  درآمد.
کمیته ورزش های رادیوکنترل نیز دارای فدراسیون جهانی (IFMAR) مستقلی است به نام  (INTERNATIONAL FEDERATION MODEL AUTO RACING) که مقر اصلی آن در کشور سوئد است و 53 کشور جهان به صورت رسمی در این فدراسیون عضویت دارند.

لازم به اشاره است که امور مربوط به عضویت جمهوری اسلامی ایران در بخش آسیا و خاورمیانه این فدراسیون به نام (FEMCA) در دست اقدام و پیگیری است.