تاریخچه

انجمن "بازی‌های رایانه‌ای" از مرداد ماه سال 1385 و با موافقت سازمان تربیت بدنی وقت به عنوان یکی از انجمن‌های تحت پوشش فدراسیون ورزش‌های همگانی متشکل از کمیته بازی‌های رایانه‌ای و کمیته بازی‌های کنسول شکل گرفت.

در شهریورماه سال 1392 و با بررسی‌های صورت گرفته توسط  کارشناسان وزارت ورزش و جوانان مقررشد:کمیته ورزش‌های رادیوکنترل و کمیته رباتیک نیز با توجه به سنخیت موضوعی با امور الکترونیک و همچنین زمینه‌های مسابقاتی متنوعی که دارند، به کمیته‌های تحت پوشش این انجمن افزوده شوند و نام این انجمن از "بازی‌های رایانه‌ای" به "بازی‌ها و ورزش‌های الکترونیک" تغییر کرد.

کمیته‌های ورزشی تحت پوشش این انجمن به چهار دسته تقسیم می شوند:

الف -  کمیته بازی‌های رایانه‌ای

ب - کمیته بازی‌های کنسول

ج - کمیته رادیوکنترل

د -  کمیته رباتیک

با توجه به کارشناسی صورت گرفته هر یک از کمیته‌های یادشده امور راهبری و مدیریت رشته‌های بازی‌های رایانه‌‍‌ای، بازی‌های کنسول، رادیوکنترل و رباتیک را در زمینه‌های آموزشی، اجرایی و مسابقاتی برعهده دارند.

در آذرماه سال 1394 با توجه به فراگیری رشته ورزش‌های الکترونیک در میان مخاطبان پرشمار در جامعه و همچنین ماهیت قهرمانی و مدال‌آوری این رشته در میان سایر رشته‌های ورزشی در سطح کشور، با موافقت "معاونت ورزش همگانی" و "معاونت ورزش قهرمانی و حرفه‌ای" مقرر شد انجمن از"فدراسیون همگانی" منفک و به "فدراسیون انجمن‌های ورزشی" ملحق شود.

در این مدت برای دو کمیته بازی‌های رایانه‌ای وبازی‌های کنسول به دلیل سابقه طولانی وهمچنین وسعت دامنه مخاطبان، زمینه گسترش فعالیت بیشتر مهیا بوده و به تبع آن بستر بروز و ظهور استعدادهای بالقوه فراهم شد و متعاقب آن تیم ملی ورزش‌های الکترونیک جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد تا بازیکنان مستعد و حرفه‌ای از سراسر کشور فرصت  حضور در مسابقه‌های جهانی و بین‌المللی مختلف را پیدا کنند.

 

افتخارات کسب شده توسط ورزشکاران

ورزشکاران رشته ورزش‌های الکترونیک در مسیر پیشرفت در عرصه رقابت‌های این رشته در دنیا به کسب مقام‌های شایسته‌ای نایل آمدند که از آن جمله می‌توان به عناوین زیر اشاره کرد:  

الف - کسب مقام دوم تیمی دومین دوره بازی‌های داخل سالن آسیا ماکائو- 2007

ب - کسب مقام اول تیمی سومین دوره بازی‌های داخل سالن آسیا ویتنام- 2009

ج- کسب مقام اول انفرادی مسابقات WCG چین- 2013

د- کسب مقام اول انفرادی مسابقات ESWC فرانسه- 2014

ه-‌ کسب مقام چهارم انفرادی رشته KFO پنجمین دوره بازی‌های داخل سالن آسیا- ترکمنستان 2017

و- کسب مقام چهارم رشته SCII هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی- اندونزی سال 2018

ح- کسب مقام دوم تیمی رشته PES2018 هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی - اندونزی سال 2018


در کمیته ورزش‌های رادیوکنترل رشد و توسعه رشته‌های زیرمجموعه به شکل زیرپوستی صورت گرفته. یکی از دلایل این شکل توسعه یافتگی متنوع و تخصصی بودن رشته‌های زیرمجموعه است به طور مثال بخش رادیوکنترل‌ها دارای دو زیرگروه زمینی ONROAD و OFFROAD در شش کلاس مختلف و زیرگروه دریایی در سه کلاس گوناگون است.

 همچنین دربخش رباتیک نیز با توجه به تنوع بسیار زیاد زیرگروه‌های این رشته، فعالیت‌ها در دو قسمت ساخت و تولید ربات‌ها و مسابقات ساماندهی شده.

البته در هر دو کمیته یادشده امور زیربنایی از جمله تهیه و تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی، مسابقاتی و آموزشی برای دوره‌های داوری و مربیگری انجام شده است.

متاسفانه در مدت فعالیت انجمن طی سال‌های 1385 تا 1392 بنا به سوءمدیریت مسئولان وقت انجمن، توجهی به زیرساخت‌ها نشده بود.

برای نمونه درهیچ یک از کمیته‌های یادشده، داور یا مربی رسمی که در دوره‌های آموزشی معتبر شرکت کرده و دارای گواهینامه داوری یا مربیگری از فدراسیون وانجمن مربوطه باشند، وجود ندارد وهرآنچه هست نفرات تجربی هستند که در سالیان متمادی به صورت غیررسمی در مسابقات مختلف به قضاوت پرداخته‌اند.

از سال 1393 با تغییر مدیریت، تفکر اعتماد به خرد جمعی و تفویض اختیار به افراد متخصص و متعهد بر انجمن حاکم شد و همچنین استفاده از پتانسیل موجود در میان زحمت‌کشان عرصه ورزش‌های الکترونیک در کشور و اعتبار بخشیدن به ورزشکاران رشته های مختلف زیرمجموعه ورزش‌های الکترونیک در دستور کار قرارگرفت.

از اصلی‌ترین برنامه‌های ساختاری انجمن توجه ویژه به بخش تربیت و آموزش نیروهای متخصص و تعلیم دیده در زمینه‌های داوری و مربیگری در رشته‌های تحت پوشش و همچنین آموزش رشته بازی‌های گوناگون به علاقمندان از سطح مبتدی تا پیشرفته است.

 

کمیته‌های اجرایی انجمن

انجمن برای پیگیری و مدیریت امور اجرایی کمیته‌های ورزشی چهارگانه اصلی، کمیته‌های اجرایی دارد که عبارتند از:

کمیته‌های فرهنگی‌واخلاق، فنی، برنامه‌ریزی، آموزش، استان‌ها، مسابقات، بازیکنان داوران و مربیان، اقتصادی، نظارت و ارزیابی عملکرد، استعدادیابی، بین‌الملل، روابط عمومی اطلاع‌رسانی و رسانه‌ای

 

عضویت در سازمان‌های بین المللی

کمیته بازی‌های رایانه‌ای و کمیته بازی‌های کنسول دارای فدراسیون جهانی مستقل هستند که از سال 2008 تشکیل شده و مقر اصلی آن در کشور کره جنوبی است.

تعداد 53 کشور جهان در آن عضویت رسمی دارند. جمهوری اسلامی ایران نیز در سال 2014 به صورت رسمی به عضویت این فدراسیون جهانی یا IESF درآمد.

 INTERNATIONAL ELECTRONIC SPORTS FEDERATION  

فدراسیون آسیایی ورزش‌های الکترونیک نیز از سال 2017 تشکیل شد و با برگزاری انتخاباتی تحت نظارت مستقیم شورای المپیک آسیا (OCA) اعضای هیات رئیسه آن به برگزیده و منتسب شدند.

تعداد 46 کشور آسیایی در آن عضویت رسمی دارند. جمهوری اسلامی ایران نیز در سال 2017 به صورت رسمی به عضویت فدراسیون آسیایی یا AESF درآمد.

ASIAN ELECTRONIC SPORTS FEDERATION  

 

اعضای هیات رئیسه فدراسیون آسیایی ورزش‌های الکترونیک:

1- آقای Kenneth K.K. FOK  از کشور هنگ‌کنگ ریاست فدراسیون آسیایی

2- آقای Sebastian lau  از کشور هنگ‌کنگ دبیرکل  فدراسیون آسیایی

3- آقای Sheikh Abdullah Faleh Al Thani از کشور قطر نایب‌رئیس غرب آسیا

4- آقای Saken Mussaibekov از کشور قزاقستان نایب‌رئیس آسیای مرکزی

5- آقای  Lokesh Suji از کشور هندوستان نایب‌رئیس آسیای جنوبی

6- آقای Tran Van Manh از کشور ویتنام  نایب‌رئیس ASEAN

7- آقایAzat Myradov  از کشور ترکمنستان نایب‌رئیسAIMAG   

 

اعضای هیات اجرایی فدراسیون آسیایی ورزش‌های الکترونیک:

1- آقایانSheikh Fahad Al Sabah  از کشور کویت وآقای  Hisham Al Taherاز کشور امارات متحده عربی برای منطقه غرب آسیا

2- آقای Salamat Ergeshov از کشور قرقیزستان برای منطقه آسیای مرکزی

3- آقای  Santi Lothong از کشور تایلند برای منطقه ASEAN

 

 

کمیته ورزش‌های رادیوکنترل نیز دارای فدراسیون جهان مستقلی است به نام(IFMAR)  که مقر اصلی آن در کشور سوئد است و 53 کشور جهان به صورت رسمی در این فدراسیون عضویت دارند.

(INTERNATIONAL FEDERATION MODEL AUTO RACING)

لازم به یادآوری است که امور مربوط به عضویت جمهوری اسلامی ایران در بخش آسیا و خاورمیانه این فدراسیون به نام (FEMCA) در دست اقدام و پیگیری است.